MALAGA – nowy kierunek wyjazdów językowych z ATAS

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z nowym kierunkiem wyjazdów językowych organizowanych przez ATAS: hiszpańską Malagą. To drugie co do wielkości miasto Regionu Andaluzji położone jest na samym południu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Malaga jest stolicą tej części hiszpańskiego wybrzeża, które zwane jest Costa del Sol, czyli Wybrzeże Słońca, z uwagi na ponad 300 dni słonecznych w roku. Specjalnie dla Państwa, i Waszych uczniów odwiedziliśmy szkoły językowe z Malagi i okolic, a kilka z nich już w tym roku znajdziecie Państwo w ofercie wyjazdów organizowanych przez ATAS.

Od lat Malaga stanowi kluczowy kierunek turystyki językowej na mapie Hiszpanii. Jeśli chodzi o naukę języka hiszpańskiego, pod względem popularności wśród obcokrajowców znajduje się w ścisłej czołówce po Salamance, Barcelonie i Madrycie. Nie bez powodu właśnie tutaj swoje siedziby mają krajowe (FEDELE) i regionalne (AEEA) stowarzyszenia szkół języka hiszpańskiego jako języka obcego. Co roku miasto odwiedza ok. 13 tys. osób, które przyjeżdżają tu uczyć się hiszpańskiego. Z dostępnych danych wynika, że w 2015 r. było to 13 675 obcokrajowców (9% więcej niż w 2014), w tym 275 Polaków. Średni pobyt na kursie językowym trwał natomiast trzy tygodnie.

W Maladze można się uczyć także języka angielskiego. Wiele szkół językowych posiada bowiem akredytację Cambridge University czy innych instytucji i funkcjonuje jako ośrodki egzaminacyjne. Costa del Sol od lat ’60 XX w. jest ulubionym kierunkiem zagranicznych turystów, m.in. Brytyjczyków. Sama Malaga jest świetnie skomunikowana z zagranicą dzięki międzynarodowemu portowi lotniczemu im. Pablo Picasso (bezpośrednie loty z kilku polskich miast), jak i szybkiej kolei AVE dojeżdżającej z Madrytu, stąd nigdy nie brakowało tu native speakerów języka angielskiego. Dostępna w języku angielskim bogata oferta kulturalna, handlowa czy gastronomiczna zapewnia natomiast świetne warunki do prowadzania zajęć praktycznych „w terenie”, co też wiele szkół językowych czyni.

Atrakcje Malagi


O atrakcyjności Malagi świadczą odwiedzający ją turyści, których co roku przybywa. W 2016 miasto odwiedziło 1,2 mln osób w tym 11 700 Polaków. Mimo że nasi rodacy stanowili zaledwie 1% wszystkich turystów, to i tak wybrało się tam nas ponad 30% więcej niż rok wcześniej. Bez wątpienia ogromnym atutem są bezpośrednie loty z kilku miast Polski, co znacznie „przybliża” nam Malagę. Z samego lotniska można natomiast dojechać kolejką do centrum miasta, co zajmuje dosłownie 12 min!, a koszt to niecałe 2 euro. W drugą stronę kolejka jeździ do takich miejscowości wypoczynkowych, jak Benalmádena, gdzie również przemieścimy się szybko i tanio. To jeśli chodzi o pobyt indywidualny. Przy wyjazdach grupowych przejazd z lotniska jest zwykle zapewniony przez organizatora.

Zabytki


Na miejscu czeka nas mnóstwo kształcącego zwiedzania, które wypełniłoby wiele lekcji historii. Okolice Malagi zamieszkiwali w przeszłości przedstawiciele najważniejszych kultur śródziemnomorskich, od założycieli miasta - Fenicjan (w VIII w. p. n. e.), Greków, Rzymian po Arabów i chrześcijan, którzy odbili miasto z rąk tych ostatnich w 1487 r. Po każdym coś zostało.  
Po Fenicjanach ostała się tradycja handlowa. Z portu w Maladze wypływano bowiem do najważniejszych miast na Morzu Śródziemnym. Dziś Malaga stanowi prężne centrum gospodarcze i turystyczne, będące ważnym węzłem komunikacyjnym dla Regionu Andaluzji oraz całej Hiszpanii.

Malaga widok na port

Zdjęcia: Biuro Turystyki Urzędu Miasta Malagi

Rzymianie wybudowali natomiast w I w. n.e. wspaniały amfiteatr, w którego odrestaurowanych ruinach odbywają się obecnie przedstawienia i festiwale teatralne. To tutaj znajdowało się stare centrum miasta. Tuż nad Teatrem Rzymskim powstał w XI w. arabski kompleks pałacowy Alcazaba z elementami twierdzy obronnej. Oba te zabytki położone są u stóp wzgórza Gibrálfaro, gdzie z kolei w XIV w. wybudowano zamek o tej samej nazwie. Bronił on zarówno kompleksu pałacowego, jak i dostępu do miasta i całej zatoki, w której jest ono położone. Zachowane ruiny zamku pozwalają m.in. na jego zwiedzanie po wewnętrznym murze obronnym, który otacza cały główny dziedziniec.

Teatr Rzymski Pałac Alcazaba oraz Zamek Gibralfaro

Wraz z rekonkwistą w 1487 r. rozpoczyna się budowa katedry (pocz. 1530 r.), a miasto zaczyna się rozrastać. Można wręcz mówić o ekspansji urbanistycznej, jeśli porównamy ten rozwój ze „ściśniętą” u stóp wzgórza arabską mediną. Sama Katedra, nazywana jest przez mieszkańców miasta „La Manquita” (Jednoręka), ponieważ nie dokończono budowy jednej z dwóch wież dzwonniczych. Jedna z anegdot na ten temat mówi, że środki finansowe przeznaczone na dokończenie budowy katedry trafiły do walczących w Wojnie o Niepodległość USA. Pozostańmy przy tej romantycznej wersji wydarzeń….

Katedra w Maladze1

Muzea


W mieście narodzin Pablo Picasso nie można nieodwiedzić muzeum jego imienia. Znajduje się tutaj ponad 200 prac tego wybitnego hiszpańskiego malarza. Zwiedzanie można kontynuować w domu rodzinnym Picasso, gdzie znajduje się kolekcja litografii i ceramiki

Muzeum PICASSO

Z pewnością warto też zobaczyć kolekcję prywatnego Muzeum Carmen Thyssen, gdzie możemy podziwiać obrazy m.in. takich hiszpańskich malarzy, jak Francisco Zurbarán, Joaquín Sorolla czy Julio Romero de Torres.

Muzeum Carmen Thyssen w Maladze

Spacer po mieście


Po Maladze można spacerować godzinami, ale są miejsca, ulice i place, które koniecznie trzeba przemierzyć. Choćby prestiżowa handlowa ulica Markiza Larios, tzw. „Calle Larios” łączącą strefę portową z Placem Konstytucji, Plac de la Merced, przy którym znajduje się dom rodzinny Pablo Picasso czy wąskie uliczki starego miasta, jak Pasaje Chinitas oraz biegnąca wzdłuż Katedry ul. Molina Lario

Ulica Larios w Maladze

Należy także zajrzeć do niedawno odrestaurowanej części portowej miasta, na nowo tętniącej życiem . Stąd już tylko krok dzieli nas od plaży miejskiej „La Malagueta” i długiego deptaka wzdłuż morza, który wyprowadzi nas z miasta. Podczas tego długiego spaceru warto zatrzymać się w jednym z typowych barów na plaży, zwanych „chiringuito”, i skosztować lokalnego specjału, jakim są smażone sardynki.

Smażone sardynki. Malaga

Okolice Malagi


Obraz Malagi byłby niepełny, gdybyśmy ograniczyli się do samej stolicy Prowincji o tej samej nazwie. W okolicy miasta jest bowiem mnóstwo pięknych i ciekawych miejsc. Zmierzając na zachód dotrzemy do słynącej z białego piasku miejscowości wypoczynkowej Benalmádena, a dalej do kurortu z długą historią i pięknym starym miastem - Marbella.

Na wschodzie zaś poznamy malownicze zatoczki, tzw. calas, a w miejscowości Nerja oprócz pięknego placu z tarasu widokowego zwanego Balkon Europy, można zwiedzić system jaskiń z malowidłami naskalnymi sprzed 20 tys. lat!

Gdy zagłębimy się nieco w interior, z Malagi bardzo szybko dotrzemy do wielu „białych miasteczek”, charakterystycznych dla całej Hiszpanii, a w szczególności dla południowego Regionu Andaluzji. Najbardziej malowniczymi z nich są bez wątpienia Antequera i Ronda. Ta ostatnia, położona po dwóch stronach stromego wąwozu El Tajo, słynie z XVIII - wiecznego mostu wysokiego na 100 m.

Ronda. Miasto nad przepaścią

W Rondzie znajduje się również jedna z najważniejszych w Hiszpanii aren korridy. To tutaj zrodziła się współczesna forma korridy, w której toreador pieszo mierzy się z bykiem (do XVIII w. walczyli oni konno).

Przy arenie znajduje się jedno z ciekawszych muzeów poświęconych korridzie. Do ciekawostek tego uroczego miasta należy również „Muzeum Rozbójników” poświęcone hiszpańskim XIX-wiecznym „Janosikom” (tzw. El Bandolero), których postaci pojawiają się m.in. w operze i filmach o słynnej Carmen.

Do Malagi na kurs językowy


O Maladze i jej okolicach można opowiadać bardzo długo. To jedno z tych miejsc, gdzie zabytki wielu kultur i wieków występują w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury transportowej, gastronomicznej i handlowej. Sprawia to, że na potrzeby zajęć lekcyjnych możemy się przenieść w zupełnie inną epokę, ale powrót do współczesności, w razie potrzeby, przebiega bardzo sprawnie. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku grupowych wyjazdów dzieci i młodzieży. Pod tym względem, z uwagi na długą tradycję przyjmowania grup młodzieżowych, Malaga posiada odpowiednie zaplecze noclegowe oraz szkoły językowe doświadczone w prowadzeniu kursów dla obcokrajowców.

Średnia temperatura w Maladze w ciągu roku to 22 stopnie, a dni słonecznych jest tu ponad 300. Oznacza to, że te okolice można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Jeśli chodzi natomiast o wyjazdy wakacyjne, być może lipiec jest właściwym miesiącem, ponieważ w sierpniu „życie zamiera” w całej Hiszpanii, podobnie jak w wielu miejscach w Europie, co może oznaczać, że nie dostaniemy się do jakiegoś muzeum, sklepu czy restauracji.

Tymczasem, podczas wyjazdu w lipcu może uda nam się trafić na jedno z ważniejszych świąt dla mieszkańców Malagi i całego wybrzeża Costa del Sol, dzień Matki Boskiej z Góry Karmel (Virgen del Carmen), patronki rybaków i marynarzy, którzy jej figurę wynoszą z wody i przenoszą przez całe miasto.

Dzień Matki Boskiej z Góry Karmel

W ten sposób poczujemy klimat prawdziwego świętowania w Regionie Andaluzji, gdzie cały czas pielęgnuje się wielowiekowe tradycje. 

Wyjazdy językowe do Malagi z ATAS poleca EXTENDA, Agencja Promocji Regionu Andaluzji oraz Portal językowy www.HiszpanskiwAndaluzji.pl.

andaluzja

 

Przydatne linki:

 

Biuro Turystyki Urzędu Miasta Malaga

http://www.malagaturismo.com/

 

Katedra w Maladze / La Catedral de Málaga

http://www.malagaturismo.com/en/tourist-resources/detail/catedral/132

 

Twierdza Alcazaba w Maladze / La Alcazaba de Málaga

http://www.malagaturismo.com/es/recursos-turisticos/detalle/alcazaba/6


Muzeum Picasso w Maladzie / Museo Picasso de Málaga

http://www.museopicassomalaga.org/

 

Dom Picasso w Maladze / Museo Casa Natal de Pablo Picasso en Málaga

http://fundacionpicasso.malaga.eu/

 

Arena walk byków w Rondzie / Plaza de toros en Ronda

http://www.rmcr.org/

 

Malowidła naskalne. Jaskinia w Nerja

http://www.cuevadenerja.es/index.php?modulo=nac_rupestre


Logowanie do serwisu

Rejestrując się w serwisie otrzymujesz dostęp do panelu współpracy zarobkowej z ATAS.

Współpraca z ATAS

webinaria BANNER
WWSKonkurs
rzetelna firma

Kontakt z ATAS

Agencja Turystyczna  ATAS
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.atas.pl

Copyright © 2012 ATAS. Wszelkie prawa zastrzeżone.